kleszcze u zwierząt

Uwaga Kleszcze!

Kleszcze to pajęczaki aktywne w Polsce od marca do końca września, maksimum aktywności jest na przełomie maja-czerwca oraz września-października. Bytują w trawach i zaroślach aktywnie polując na swoją ofiarę. Mogą przeżyć bez jedzenia nawet 2 lata! Samice składają setki jaj! To sprawia, że opanowały już całą Polskę i stanowią realne zagrożenie dla nas i naszych czworonożnych przyjaciół.

Kleszcze przenoszą wiele chorób, spośród których najbardziej znana jest Babeszjoza.

Ale od początku.. co zrobić jeśli go znajdziemy?

Po pierwsze zachowaj spokój! Przygotuj sobie rękawiczki, płyn odkażający, pensetkę lub specjalne kleszczyki do usuwania kleszczy oraz pojemnik na kleszcza. Uspokajamy pieska jeżeli bardzo się rusza albo odwracamy jego uwagę smakołykiem, ruchem obrotowym usuwamy kleszcza, a miejsce wkłucia przemywamy środkiem dezynfekcyjnym.

Jeżeli kleszcz był nosicielem pierwotniaka Babesia canis objawy pojawiają się zwykle w drugiej dobie ale czasami nawet po kilku tygodniach. Zwykle rzuca się w oczy osowiałość, brak chęci jedzenia i picia, przyśpieszone oddechy związane z wysoką gorączką i ciemnobrązowy mocz. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby pojawia się zażółcenie błon śluzowych, oczu a nawet skóry. Objawy mogą występować wszystkie naraz lub pojedynczo a więc jeżeli coś zacznie nas niepokoić to od razu wybieramy się do lekarza weterynarii bowiem w przypadku tej choroby czas odgrywa bardzo ważną rolę!  Szybkie wdrożenie leczenia daje najlepsze rezultaty chociaż choroba jest wyjątkowo podstępna!

Pasożyt wnika w czerwone krwinki uszkadzając je a w wyniku tego dochodzi do skomplikowanych reakcji i wtórnego uszkodzenia wątroby i nerek. Leczenie bardziej zaawansowanych przypadków babeszjozy może być bardzo kosztowne a nierzadko również nieskuteczne.

Na szczęście jest dużo preparatów, które pomogą uchronić zwierzę przed kleszczami.

Zapraszam do kontaktu, pomogę ustalić z Państwem jaki preparat będzie najskuteczniejszy  i najbezpieczniejszy dla Państwa pupila.